• منو
  • فروشگاه چرم کاکتوس

چرم طبیعی چیست | تفاوت آن با چرم مصنوعی

چرم طبیعی چیست | تفاوت آن با چرم مصنوعی چرم طبیعی چیست | تفاوت آن با چرم مصنوعی

چرم طبیعی و الیاف مصنوعی 

 

.در این مقاله از چرم کاکتوس قصد داریم درباره چرم طبیعی و چرم مصنوعی صحبت کنیم 

چرم طبیعی چیست و آیا تاکنون فکر کرده اید چگونه بدست می آید؟


واژه " چرم " مخصوص بافت پروتئینی طبیعی ای است که از پوست حیوانات تولید می شود و به نوعی میوه ی طبیعت است. همانند پوست دوم از انسان حفاظت می کند. بعد از اتمام عمر مصرفش چون از جنس طبیعت است به آسانی به آن باز می گردد و خللی در روند اکوسیستم تولید نمی کند.

عبارت " چرم مصنوعی "  به طور کلی اشتباه است!

چرا که چرم طبیعی هیچ گونه قابل تقلید نیست و فقط ویژگی های ظاهری مشابهی دارد. از مواد نفتی به دست می آید که هم برای سلامت انسان - طبیعت مضر است و هم بعد از پایان عمر مصرفی تبدیل به پسماندی برای اکوسیستم میشود. لطفا از استفاده کلمه ی " چرم مصنوعی " خودداری کنیم و این نوع الیاف شیمیایی را از دایره مواد مصرفی خود دور کنیم.

 

 چرم ضد آب - چرم مقاوم به آب می باشد. 


داشتن قابلیت بالا ی تبادل رطوبت با محیط بیرون، چرم را تبدیل به یکی از مناسب ترین و سازگارترین پوشاک برای انسان کرده است. در چرم های ضدآب (پوتین های سربازی و یا کفش های تخصصی که بعد از 12 ساعت پیاد ه روی هیچ گونه آبی به درون چرم نفوذ نمی کند) به سبب پر کردن روزنه های تنفسی، با مواد شیمیایی–چربی در مراحل تولید، برای جلوگیری از ورود آب (مثلا آب باران) اصلی ترین ویژگی چرم از آن صلب می شود؛ چرم های مقاوم به آب فقط توانایی مقاومت برای زمان محدودی ( 1-2 ساعت) را دارند، تنفس می کنند ، طبیعت اصلی خود را حفظ کرده اند. پس چرم های مقاوم به آب را ترجیح دهیم.

فوت ؟ سانتی متر ؟

هر فوت مربع چرم برابر

30*30

سانتی متر مربع می باشد.


لطفا برای اصلاح فرهنگ کم فروشی، از خرید هر گونه چرم در غیر این ابعاد خودداری کنیم.

 

مراحل مختلف چرمسازی (به زبان ساده) چیست؟ 

 

هنر چرمسازی یکی از قدیمی ترین حرفه هایی است که انسان های اولیه آن را کشف کرده اند. از پوست حیواناتی که برای تغذیه شکار میکردند جهت ساختن لایه ی محافظتی برای بدن خود استفاده می شده است.


( احتمالا ) آن زمان ها از خاکستر به جا مانده ی آتش به عنوان ماده محافظت کننده – دباغی استفاده میگردیده.

 

مراحل چرمسازی ( به طور خلاصه ) شامل 4 مرحله متوالی می باشد :

 


در این مرحله پوستهای خام درون بالابان ها ( شبیه ماشین لباس شویی ) خیسانده شده و ناخالصی های آن مانند نمک، خون و چربی شسته می شود. سپس طی فرآیند های شیمیایی مو های موجود در رخ پوست از ان جدا می گردد. در آخر این مرحله پوست تبدیل به پلت ( pelt )می شود.

2- دباغی : ( زمان مورد نیاز 48 ساعت )

فرآوری کردن پلت جهت استفاده کردن دراز مدت از آن را گویند. با چندین مواد مختلف: معدنی ( کروم، آلمینیوم، زیرکنیوم )، گیاهی و روغن می تواند انجام شود که هر کدام کاراکتر متفاوتی به چرم نهایی می دهند. در پایان این مرحله پلت تبدیل به چرم می شود، دیگر خام نبوده و در برابر هر گونه آسیب های محیطی مقاوم است. توسط باکتری های طبیعت به آسانی قابل تجزیه نیست و به راحتی فاسد نمی شود.

 

3- رنگرزی و روغنکاری: ( زمان مورد نیاز 24 ساعت )

چرم های دباغی شده جهت رنگ شدن و تعیین کردن میزان نرمی-سفتی دوباره وارد بالابان می شوند. ابتدا با رنگ مورد نظر مشتری رنگرزی شده و سپس مقدار نرمی-سفتی با انواع مختلف روغن: گیاهی، حیوانی و صنعتی تنظیم می گردد. در انتهای این مرحله چرم دباغی شده تبدیل به چرم کراست میشود.

4- فینیشینگ یا فینیساژ : ( زمان مورد نیاز 12 ساعت )

آخرین پروسه ی چرمسازی است که ویژگی های ظاهری چرم مانند : میزان براق بودن ، تون رنگ ، نوع تاچ ، انواع مختلف افکت ها و... را تنظیم می کند . با اسپری های بادی محلول حاضر شده روی چرم پاشیده می شود. هر چه میزان محلول اسپری شده کمتر، کیفیت و ارزش چرم بیشتر خواهد شد که در این نوع فینیساژ حفره های مو به آسانی قابل روئیت می باشند. در غیر این صورت چرم بیشتر شخصیت پلاستیکی به خود خواهد گرفت.

 

 

 

ورود یا ثبت نام

با ساختن حساب کاربری در زمان خرید صرفه‌جویی کنید

برای بازیابی رمز عبور، شماره موبایل خود را وارد کنید

کد وارد شده در پیامک بازیابی را اینجا وارد کنید

تومان
تخفیف شما : تومان

تومان

رنگ
سایز

گفتگو را شروع کنید

پشتیبان آنلاین
سلام!
چطور می تونم کمک تون کنم؟