• منو
  • فروشگاه چرم کاکتوس
نتیجه‌ای یافت نشد

ماده ای جاودانه از عصر حجر

ماده ای جاودانه از عصر حجر

ماده ای جاودانه از عصر حجر

 

اصطلاح عصر حجر برای مواقعی به کار برده می شود که بخواهیم به قدیمی بودن و پیش از تاریخ بودن چیزی اشاره کنیم. وقتی بشنویم چیزی برای عصر حجر است احساس میکنیم آنقدر دور و کمرنگ است که انگار در صفحات کتاب کهنه تاریخ گم شده است. اما اصالت و

کاربرد بعضی مواد به حدی زیاد است که می تواند در عصر حجر وجود داشته و تا امروز به حیات خود ادامه دهد. این ماده شگفت انگیز که بازنشستگی نمی شناسد چرم است.

 

تاریخچه چرم در عصر حجر (پیش از تاریخ تا 3000 قبل از میلاد)

 

نقش و نگار روی دیوار عصر حجر

 

عصر حجر یکی از طولانی ترین دوره ها در تاریخ جدید است و میلیون ها سال را پوشش می دهد، اگرچه ما شاهد شواهدی از چرم و تولد صنایع چرمی در حدود 400000 سال پیش هستیم. قدیمی ترین ابزار سنگی شناخته شده مربوط به 3.3 میلیون سال پیش است. آنها تکه های سنگ بودند که احتمالاً برای برش استفاده می شدند.

این تکه های سنگی را می توان برای جدا کردن پوست حیوانات استفاده کرد. آنها در مرحله اولیه دباغی یعنی تمیز کردن چرم نیز مورد استفاده قرار می گرفتند. اما ما انسان ها اولین بار حدود 400000 سال قبل از میلاد مسیح بود که شواهدی از ابزارهای خاص چرم را مشاهده کردیم.

 

اولین ابزار چرم

 

 

 

در هوکسنی امروزی انگلستان ابزارهای تراش سنگ پیدا شده است. هنگام بررسی میکروسکوپی الگوهای پوشاک روی کاردک های مورد استفاده در آن زمان، محققان توانستند به این نتیجه برسند که احتمالاً از آنها به طور خاص در تراشیدن پوست استفاده می شده است. این تراشیدن می تواند آنها را برای نگهداری ، دباغی و استفاده کردن آماده کند.

اگر چند صد هزار سال، تا حدود 82000 سال قبل از میلاد را دنبال کنیم، در آفریقای جنوبی شاهد استخوان هایی سوراخ شده خواهیم بود که بزرگتر از سوزن های دوخت هستند و ممکن است برای سوراخ کردن پوست های مواد چرمی مورد استفاده قرار گرفته باشند. پوست های چرمی و خز را می توان به یکدیگر متصل کرد تا پوشاک بزرگ تر و پوشش سرپناهی بزرگتری تولید شود.

 

اولین اقلام رایج چرم

 

در حدود 33000 سال قبل از میلاد مسیح، اولین سوزن های خیاطی، با چشم (سوراخ) برای نخ یا برخی از مواد که عملکرد مشابهی دارند ، در سیبری پیدا شد. این امر باعث ایجاد تغییراتی شد که امروزه به افزایش کاربرد صنایع چرمی در زندگی روزمره انجامیده است. مواد میتوانند به نیازها تغییر کنند، تعمیر شوند و با تفکر خلاقانه در زمینه های جدیدی مورد استفاده قرار بگیرند. همچنین می توان چربی ها را به چرم مالید تا به ایجاد برخی از ویژگی های ضد آب کمک کند.

برخی از قدیمی ترین عملیات، به ویژه برای دباغی چرم، از حدود 5000 سال قبل از میلاد در سومر (عراق امروزی) یافت شد. قدیمی ترین کفش چرمی (با بندهای چرمی!) مربوط به حدود 3500 سال قبل از میلاد در ارمنستان است. در مصر باستان ، حدود 3100 سال قبل از میلاد مسیح ، از چرم برای ساختن افسارهای ارابه و همبندی استفاده می شد.

 

قدیمی ترین کفش چرمی - تصویر توسط کالج دانشگاهی کورک

 

هرچه تمدن سریعتر رشد کرد، از چرم بیشتری استفاده شد. به ویژه منجر به عصر برنز شد.

 

 

تاریخچه چرم در عصر برنز (3000 قبل از میلاد - 1200 قبل از میلاد)


  

خانه به سبک عصر برنز

 

ابزارهای سنگی، حتی آنهایی که برای چرم سازی استفاده می شدند، هنوز در عصر برنز بسیار محبوب بودند. اگرچه پیشرفت تکنولوژی و ابزارها ، حرکت به سمت تخصص و تجارت را آغاز کرد. مردم در گروه های شغلی مختلف فعالیت می کردند. گروهی با دانش و ابزار لازم برای انجام یک کار بسیار خوب (مانند کشاورزی)، می توانند کالاها را تولید کرده و سپس آنها را با گروه دیگری که منابع، دانش و توانایی ساختن محصول دیگری را دارند، مبادله کنند.

با افزایش تجارت، تکامل وسیع تری در زمینه دباغی پوست حیوانات به چرم بوجود آمد. همراه با پیشرفت در دباغی کردن، پیشرفت هایی در صنعت چرم نیز به وجود آمد. چرم برای انواع بیشتری از کالاها از کفش گرفته تا شنل، کمربند، کلاه، محافظ بازو (هنگام تیراندازی با کمان)، سپر و پناهگاه استفاده می شود.

به عنوان نمونه ای از صنایع چرمی آن دوره ، یک کفش چرمی از حدود 1300 قبل از میلاد کشف شد. آن پاپوش از یک تکه چرم ساخته شده بود، با سوراخ هایی برای بند. پشت کفش هنوز چسبانده شده بود (منحنی در پشت مچ پا ایجاد می شد). از ابزارهایی برای از بین بردن مو از روی چرم استفاده می شود که باعث ایجاد یک سطح صاف می شد. و شانه های ظریفی که احتمالاً از استخوان ساخته شده بودند، برای تکمیل سطح چرم استفاده میشدند. این ها پیشرفت های بزرگی در هنر صنایع چرمی بودند.

 

 

 

 

ورود یا ثبت نام

با ساختن حساب کاربری در زمان خرید صرفه‌جویی کنید

برای بازیابی رمز عبور، شماره موبایل خود را وارد کنید

کد وارد شده در پیامک بازیابی را اینجا وارد کنید

تومان
تخفیف شما : تومان

تومان

رنگ
سایز
گفتگو را شروع کنید
پشتیبان آنلاین
سلام!
چطور می تونم کمک تون کنم؟