تشخیص چرم طبیعی

روش تشخیص چرم اصل

حتما دفعات متعددی پیش آمده که وقتی برای خرید کفش، کیف یا لباس به مغازه ای رفته اید فروشنده ادعا می کند که محصولاتش از چرم اصل ساخته شده اند. اما این ادعا چقدر صحت دارد؟

تشخیص چرم اصل از چرم تقلبی همواره یکی از مسایل  خریداران محصولات چرمی در سراسر دنیا و حتی بیشتر در ایران  است. در  سالهای اخیر خرید محصولات چرمی در ایران شامل کیف، کفش و لباس افزایش چشم گیری داشته و مغازه های زیادی  نیز در سراسر کشور در زمینه فروش محصولات چرمی بوجود امده اند  اما همزمان با رشد فروش محصولات چرمی در ایران، بازار کالاهای با چرم تقلبی نیز به شدت افزایش یافته است.

در بسیاری از موارد تشخیص چرم اصل از چرم تقلبی کمی دشوار است و اما  چیزی به نام چرم تقلبی نداریم، بلکه دو نوع چرم طبیعی و مصنوعی وجود دارد.

وقتی چرم به  کیف یا کفش تبدیل می شود، تشخیص نوع آن سخت تر است  قیمت چرم طبیعی بسیار بیشتر از چرم مصنوعی بوده، ولی به هر حال در بازار برخی فروشندگان از این موضوع سوءاستفاده می کنند و محصول با چرم مصنوعی را با قیمت چرم طبیعی می فروشند.

معمولا افراد با تجربه می توانند با چند راهکار ساده با درصد خطای جزیی چرم طبیعی را از چرم مصنوعی تشخیص دهند.حال نکات زیر را بعنوان جمع بندی خدمت شما تقدیم می کنیم:

بوی چرم:

چرم های طبیعی دارای بوی خاصی هستند اما این بو نمی‌تواند ملاک مناسبی برای تشخیص چرم اصل باشد زیرا سودجویان این بازار با استفاده از اسانس چرم تلاش کرده‌اند بوی چرم طبیعی را به محصولات مصنوعی خود بدهند.

بافت چرم:

به بافت چرم نگاه کنید، گره‌ها و خطوط روی چرم اصل از الگوی منظمی پیروی نمی‌کند. این درحالی است که اگر به بافت چرم مصنوعی نگاه کنید، متوجه می‌شوید خطوط و گره‌ها ساختار منظمی دارند و در جای‌جای چرم تکرار شده‌اند. چرم مصنوعی از مواد پلاستیکی ساخته شده است که بر روی سطح یک تور تزریق شده اند بنابراین دولایه است در صورتیکه چرم طبیعی اینگونه نیست.
حرارت: چرم مصنوعی خیلی سریع در مقابل حرارت جمع می شود و در حال سوختن بوی خاصی متصاعد شده و دود سیاه رنگی ایجاد می کند و خاکستر باقی مانده از آن سفت و خشک است در حالی که چرم طبیعی در مقابل حرارت دیرتر جمع می شود و دیرتر آتش می گیرد و در حال سوختن بویی مشابه سوختن پشم متصاعد شده و دود سفید رنگی ایجاد می کند و خاکستر باقی مانده نرم و پودری است.


انعکاس نور:
چرم اصل را زیر تابش نور بگیرید. چرم طبیعی به‌صورت منظم نور را منعکس نمی‌کند. در برخی از نقاط مات و در برخی از نقاط صیقلی به‌نظر می‌رسد. چرم مصنوعی چنین خاصیتی ندارد و به صورت یکدست نور را پخش می‌کند.


پشت چرم:

اگر به پشت چرم نگاهی بیندازید خواهید دید که در چرمهای طبیعی بافتی ریش ریش و تقریبا محکم تمام سطح پشتی چرم را فرا گرفته در عوض چرم های مصنوعی عموما در سطح پشتی خود دارای لایه ای نخی برای استحکام بیشتر هستند . در صورت وجود چنین لایه ای بدون تردید جنس مورد نظر از جنس چرم مصنوعی است. برای دیدن سطح پشتی اجناس چرمی لبه های دوخته شده کالا را برگردانید .


ضخامت چرم:

وقتی به قسمت های مختلف چرم طبیعی دست بزنید چرم یکدست نیست یعنی بعضی نقاط نازک و بعضی نقاط ضخیم است. چون قسمت های مختلف پوست دام ضخامت های متفاوتی دارند.در حالی که چرم مصنوعی چون با دستگاه آماده می شود کاملا یکدست می باشد.

ورود یا ثبت نام

لطفا شماره همراه خود راوارد کنید

رمز عبورم را فراموش کردم

با ساختن حساب کاربری در زمان خرید صرفه‌جویی کنید

برای بازیابی رمز عبور، شماره موبایل خود را وارد کنید

کد وارد شده در پیامک بازیابی را اینجا وارد کنید

تومان
تخفیف شما : تومان

تومان

رنگ
سایز

گفتگو را شروع کنید

پشتیبان آنلاین
سلام!
چطور می تونم کمک تون کنم؟
واتسآپ