نتیجه‌ای یافت نشد
 چرم عضوی از تمدن های باستانی

چرم عضوی از تمدن های باستانی

امکان ندارد به دانش جذاب تاریخ علاقه مند باشید و تمدن های زیبای یونان و روم را نشناسید. شهرت این دو تمدن تاریخی بی دلیل نیست و نام بلند آوازه، ارمغان ویژگی های منحصر بفرد فرهنگی آنان می باشد. پوشش جلوه مهمی از هر فرهنگ است و بی تردید وقتی بحث از پوشاک به میان آید نام چرم خوش می درخشد.

 

 چرم عضوی از تمدن های باستانی

 

تاریخچه چرم در یونان باستان (800 قبل از میلاد - 200 قبل از میلاد)

 

یونان باستان – آکروپولیس

شهروندان یونان باستان اغلب از آب و هوای گرمتری برخوردار بودند. لباس های اصلی به طور کلی از یک لباس کتانی سبک تشکیل شده بود. کفش همیشه پوشیده نمی شد، اگرچه در صورت لزوم یا ترجیح ، صندل چرمی توری گزینه ای رایج بود و محافظت خوبی از پاها انجام می داد. اعتقاد بر این است که فرآیند دباغی سبزیجات توسط یونانیان توسعه یافته است.

احتمالاً می تواند در مصر آغاز شده باشد و در آینده دانش بیشتر تکمیل شده باشد. روم بعداً شیوه های مشابهی را اتخاذ کرد. دباغی سبزیجات شامل استفاده از تانن های طبیعی است، عناصری از گیاهان و پوست، برای کمک به پردازش چرم.

 

مجموعه هنر و تصویر ، کتابخانه عمومی نیویورک. (1784 - 1785). انواع کفش ، یونان باستان. 

 

 انواع کفش ، یونان باستان. 

 

یونانیان از چرم برای اقلام مختلف از جمله صندل، سپر، لباس محافظ و کیف چرم زنانه و کیف چرم مردانه ( کیف اداری چرم، کیف یکطرفه چرم، کیف دستی چرم، کیف دوشی چرم و..)برای حمل وسایل استفاده می کردند. ارابه ها، دیگر تجهیزات نظامی و واحدهای سواره نظام احتمالاً مقداری بند و تکیه گاه چرمی داشتند و همچنین در صورت نیاز به کشتی ها و اطراف آنها چرم می چسباندند. اگرچه معمولی نیست، اما برخی از لباس های ورزشی از چرم ساخته می شدند تا حمایت بیشتری را ارائه دهند.

 

 

 انواع کفش ، یونان باستان. 

 

تاریخچه چرم در روم باستان (750 قبل از میلاد - 500 م.)

 

روم باستان – پانتئون

با توجه به اینکه روم یکی از پیچیده ترین و پیشرفته ترین تمدن های تاریخ است ، مطمئناً جایی برای چرم وجود دارد. در آن زمان، ساختارهای اجتماعی بسیار کارآمدی وجود داشت که امکان تولید تخصصی و حجم بالای اقلام را فراهم می کرد. این شامل غذاها ، لباس و لوازم شخصی است. پوست چرم اغلب از قصاب ها تهیه می شد که حیوانات را برای غذا و قطعات با ارزش اضافی آنها پردازش می کردند.

در کنار دباغی کردن، رومیان همچنین از روش دیگری برای دباغی کردن استفاده کردند که به آن دباغی کردن زاج می گویند. زاج ترکیبی از نمک است که به تولید چرم نرم تری کمک می کند و رنگها را نیز به راحتی می پذیرد. این جایی بود که رایج ترین روش که هنوز هم مورد استفاده قرار می گیرد یعنی دباغی کردن آلومینیوم ایجاد شد.

از رنگ ها می توان برای تولید چرم هایی با رنگ روشن استفاده کرد که جذابیت بصری زیادی داشتند. با افزایش جمعیت شهرها در صنایع مختلف، شاهد جدایی برخی از محلات کار و زندگی هستیم. فرآیند دباغی چرم، به ویژه در روم باستان، بوی بسیار ناخوشایندی تولید می کرد. به این ترتیب، غالباً محیط کاری چرم سازی هایی را که در فاصله کمی از محل زندگی و مسکن قرار دارند مشاهده می کنیم، این جدایی به زندگی استانداردتر و لذت بخش تر کمک کرد.

از چرم در روم باستان برای حجم دهی ارتش روم نیز استفاده می شد. اسبها به مهار و تسمه، ارابه ها به وسایل چرمی و سربازان به کمربند چرم، کفش چرم زنانه، صندل چرم زنانه، بوت زنانه و بوت مردانه و تجهیزات محافظ احتیاج داشتند. چرم یک ماده بسیار رایج و مفید در امپراتوری روم بود.

سایر مقالات چرم کاکتوس

تاریخچه چرم

چرم گیاهی

 

۱۴۰۰/۷/۱۹ ۱۲:۸
ثبت نظر

مقالات مرتبط

با ساختن حساب کاربری در زمان خرید صرفه‌جویی کنید

لطفا شماره همراه خود را وارد کنید

کد وارد شده در پیامک بازیابی را اینجا وارد کنید

تومان
تخفیف شما : تومان

تومان

رنگ
سایز