نتیجه‌ای یافت نشد
همه چیز درباره انواع رنگ چرم طبیعی و مصنوعی

همه چیز درباره انواع رنگ چرم طبیعی و مصنوعی

تقریبا می‌توان گفت همه مردم حداقل یک وسیله چرم از کیف چرم زنانه چرم کاکتوس گرفته تا سایر محصولات چرمی را در کمد لباس و در منزل خود دارند.

این وسایل و محصولات چرمی ظاهری زیبا، طراحی خاص و رنگ ست با سایر وسایل و البسه ما دارند. علاوه بر این موارد استحکام و دوام چرم است که مهمترین و اصلی‌ترین دلیل استفاده ما انسان‌ها از چرم بوده و خواهد بود. اما امروزه مسئله‌ای که بسیار حائز اهمیت است رنگ زیبا و شکیل بودن این وسایل است که باعث می‌شود مردم بیشتر به سمت خرید آن گرایش داشته باشند.

اگر شما نیز به‌دنبال جمع‌آوری اطلاعات مفید و کاربردی در زمینه رنگ چرم هستید بهتر است این بلاگ از سایت چرم کاکتوس را تا انتها مطالعه کنید.

 

اهمیت تنوع رنگ چرم

چرم که از پوست دباغی شده حیوانات بدست می‌آید از دیرباز تا به اکنون نقش مهم و کاربردی در زندگی انسان داشته است. چرم در ابتدا توسط انسان با وسایلی ساده فراوری می‌شد که امروزه این روند شکل پیچیده‌تری به خود گرفته است. انسان‌های نخستین پوست حیوانات شکار شده را طی فرایندهایی به‌ شکل لباس و پوششی برای خود در می‌آوردند و خود را از سرما و حتی گرمای آفتاب سوزان در امان نگه می‌داشتند.

اما امروزه استفاده از چرم فقط به کیف چرم زنانه، لباس و پوشش مختص نمی‌شود و در موارد بیشتر و صنایع مهمتری نیز کاربرد دارند.

بدیهی است که در سال‌های دور لباس و صندل‌های چرمی شکل ساده‌تری داشتند و تنوع رنگ و مدل در آن‌ها نیز بسیار محدود بود. اما با گذشت سالیان متمادی و کشف و اختراع مواد و ابزارهای جدید در کنار به‌دست آوردن تجارب بیشتر توسط انسان، نوع، طرح و رنگ وسایلی که انسان تولید و استفاده کرد شکل جدیدتری به خود گرفت.

رنگ چرم نیز از جمله این موارد است که می‌توان گفت نقش موثری در تداوم استفاده انسان از چرم داشته است. اگر در گذشته شما فقط می‌توانستید کفش چرم زنانه یا کفش چرم مردانه را در رنگ‌های قهوه‌ای یا مشکی خریداری کنید، اما امروزه هنگام مراجعه به سایت‌های اینترنتی یا حضور در فروشگاه‌های عرضه محصولات چرمی، با تنوع بسیار زیادی از طرح و رنگ کیف و کفش زنانه و مردانه روبرو هستید.

این تنوع رنگ به شما این امکان را می‌دهد که به‌صورت ست با هر لباسی و متناسب با هر مکانی متناسب‌ترین طرح و رنگ را انتخاب کنید. همچنین تولید چرم طبیعی و مصنوعی در رنگ‌های مختلف علاوه بر تولید کیف و کفش و کاپشن، در تولید مبلمان، صندلی و وسایل منزل، صنایع هواپیمایی و... کاربرد دارد که بدین وسیله نقش چرم در زندگی انسان بسیار حائز اهمیت‌تر خواهد بود.

انواع رنگ چرم

روش‌های رنگ کردن چرم طبیعی و مصنوعی

ممکن است برخی افراد فکر کنند فقط چرم‌های مصنوعی هستند که قابلیت رنگ شدن دارند و نمی‌توان این تغییرات را بر روی چرم طبیعی اعمال کرد یا چرم طبیعی رنگی بجز مشکی و قهوه‌ای ندارد و در غیر این‌صورت چرم نامرغوب و بی‌کیفیت است.

باید بگوییم این‌ها تفکراتی اشتباه هستند چون چرم طبیعی نیز پس از طی پروسه دباغی رنگ می‌شود و با استفاده از رنگ‌های طبیعی این کار صورت می‌گیرد که نه آسیبی به بافت چرم وارد می‌شود و نه از کیفیت آن کاسته خواهد شد بلکه دوام و ماندگاری آن را نیز بیشتر خواهد کرد به همین دلیل لزومی به نگرانی در این بابت نیست و می‌توانید با خیال راحت کفش چرم مردانه یا محصول چرم موردنظر خود را خریداری نمایید.

نوع مواد به‌کار رفته در مرحله دباغی کردن پوست حیوانات و در واقع اولین مرحله از فرایند تولید چرم، نقش موثر و تعیین کننده‌ در رنگ نهایی چرم دارد. بدین صورت که نوع موادی که در دباغی به‌کار برده می‌شوند بر روی رنگ پوست حیوان تاثیرگذار هستند و رنگ آن را تغییر می‌دهند. فردی که کار رنگرزی چرم را به عهده دارد با توجه به فرایند دباغی اقدام به رنگ چرم می‌کند تا چرم با رنگ سفارشی را تولید کنند.

برای درک بیشتر این مطلب لازم است بیان شود که تانن‌های گیاهان به چرم رنگ قهوه‌ای می‌دهند، دباغی چربی و روغن باعث زرد شدن چرم می‌شود، در حالی‌که دود کردن با زاج و مواد دباغی مصنوعی به چرم رنگ سفید و دباغی کرومی رنگ چرم را مایل به آبی مایل به خاکستری تغییر می‌دهد.

چرم را با روش‌های بالابان، پیسوله، رنگرزی با برس و رنگرزی با سینی رنگ می‌کنند. لازم به ذکر است که سطح رنگرزی چرم به استفاده چرم و نوع آن نیز بستگی دارد. توجه داشته باشید که نوع چرمی که برای تولید کاپشن، کیف چرم زنانه، کفش چرم زنانه و... استفاده می‌شود با چرمی که برای تولید مبلمان چرم یا صندلی هواپیما و یا سایر مصارف کاربرد دارد متفاوت است.

به همین دلیل برخی از انواع چرم‌ها را فقط به‌صورت سطحی رنگ می‌کنند اما رنگرزی برخی دیگر از انواع چرم باید به‌گونه‌ای صورت بگیرد که رنگ به تمام لایه‌های چرم نفوذ کرده و به‌خوبی رنگ شود.

 

چارت رنگ چرم طبیعی

روست یا رنگ طبیعی: روست یا رنگ طبیعی چرم که رنگی بلوندمانند است ساده‌ترین رنگ چرم پس از فرایند دباغی پوست است که به هیچ‌گونه رنگی آغشته نشده و هیچ رنگرزی روی آن اعمال نشده باشد.

برنزه زینی: Saddle Tan یا برنزه زینی به رنگ شنی طلایی نیز شناخته می‌شود که همرنگ وسایل چرمی با رنگ روشن است. برای به‌دست آمدن این رنگ چرم روست یا رنگ طبیعی که یکنواخت و یک‌دست باشد انتخاب می‌شود. رنگ کردن برنزه زینی بسیار با دقت انجام می‌شود و برای این‌که نتیجه به خوبی حاصل شود دو الی سه روز آن را پس از رنگ کردن در معرض هوا قرار می‌دهند تا خشک شود.

قهوه‌ای فندقی: چرم با رنگ قهوه‌ای فندقی چنددرجه تیره‌تر از رنگ برنزه زینی و مخملی‌تر از آن است. رنگ قهوه‌ای فندقی شکوهی بی‌وصف را به محصول نهایی می‌بخشد که هرچه بگذرد از جلوه آن کاسته نخواهد شد.

قهوه‌ای شاه بلوطی: قهوه‌ای شاه بلوطی یا Chestnut Brown سایه‌ای از رنگ قهوه‌ای است. پس از آن که مراحل دباغی و رنگرزی پوست حیوان به خوبی و با دقت به اتمام برسد، از بالم چرم باکیفیت بر روی چرم اعمال می‌شود و با یک برس ابریشمی روی سطح چرم کشیده می‌شود تا به خوبی به خورد چرم رفته و رنگ قهوه‌ای بلوطی زیبای چرم به خوبی نمایان خواهد شد.

ماهوگانی: ماهونی یا ماهوگانی به رنگ قهوه‌ای مایل به قرمز است که زیبایی خاصی را به محصول نهایی بخشیده و نوازشگر چشم هر بیننده‌ای است. محصولات چرمی رنگ ماهونی یا ماهوگانی از جمله کیف چرم زنانه و کفش چرم زنانه بسیار باکیفیت، لوکس و شیک هستند و موردپسند بانوان خاص‌پسند است.

قهوه‌ای گردویی: رنگ قهوه‌ای گردویی چند درجه تیره‌تر از رنگ قهوه‌ای شاه بلوطی است. پس از رنگ کردن چرم‌ آن را به مدت چند روز در هوا خشک می‌کنند سپس سطح چرم را به بالم چرم و روغن مخصوص توسط برس ابریشمی آغشته می‌کنند تا زیبایی آن دوچندان شود.

مشکی زغالی: چرم طبیعی با رنگ مشکی یکی از زیباترین، خاص‌ترین و شیک‌ترین رنگ‌ها است که چه برای تولید کفش چرم مردانه به‌کار رفته باشد چه برای تولید مبلمان و صندلی چرم، در نهایت زیبایی غیرقابل وصف و بی‌نظیری خواهد داشت.

انواع رنگ چرم

 

کیف و کفش چرم زنانه در چه رنگ‌هایی وجود دارند؟

اگر به‌دنبال خرید کیف و کفش چرم زنانه هستید که بتوانید با لباس‌هایتان ست کنید یا استایل خود را تکمیل کنید می‌توانید از هر رنگ کیف و کفشی که دوست دارید استفاده کنید. رنگ‌های مشکی، قهوه‌ای، عسلی، قرمز، کرم، آبی، یشمی، پسته‌ای، کاربنی، طوسی، فیروزه‌ای، ویزون، زیتونی افکتی، نسکافه‌ای، یاسی، سفید، سماقی، سبز لیزارد، ویزون لیزارد و... تنوع رنگ‌بندی محصولات چرم کاکتوس هستند.

این تنوع رنگ‌بندی حق انتخاب زیادی به مشتریان داده است تا متناسب با سلیقه و دلخواه خودشان بهترین کفش و کیف چرم زنانه را به‌صورت ست یا مجزا خریداری کنند.

 

رنگ چرم

 

آیا رنگ محصول چرم در قیمت آن موثر است؟

برخی محصولات چرمی رنگ خاصی دارند که همین ویژگی سبب خاص بودن آن شده است به همین دلیل ممکن است فروشنده قیمت فروش آن محصول را نیز بالا ببرد.

استفاده از رنگ‌های طبیعی و باکیفیت در مرحله رنگرزی چرم بسیار مهم است و طبیعی است که محصولات چرمی که فرایند دباغی تا رنگرزی و تولید آن با دقت و حساسیت و کیفیت بالا انجام شده است قیمت فروش بیشتری نسبت به انواع بی کیفیت آن داشته باشند.

برای اطلاع از قیمت انواع کیف چرم زنانه( کیف دوشی چرم زنانه، کیف اداری چرم زنانه و ...)، کفش چرم زنانه، کیف چرم مردانه و کفش چرم مردانه، مشاهده تنوع طرح و رنگ و در نهایت خرید مقرون به‌صرفه در کمترین زمان ممکن به سایت اینترنتی چرم کاکتوس مراجعه نمایید. چرم کاکتوس انواع محصولات چرمی از جمله کیف چرم زنانه و مردانه، کفش چرم زنانه و مردانه ( کفش اسپرت چرم، کفش چرم مجلسی مردانه، کفش کالچ چرم و ...)، کیف پول چرم زنانه و مردانه، کمربند چرم زنانه و مردانه و سایر اکسسوری‌های چرم را با کیفیت بالا و قیمت مناسب عرضه می‌نماید.

 

۱۴۰۲/۶/۱۸ ۹:۵۵ ۲۸۷

امتیاز دهید

ثبت نظر

مقالات مرتبط

با ساختن حساب کاربری در زمان خرید صرفه‌جویی کنید

لطفا شماره همراه خود را وارد کنید

کد وارد شده در پیامک بازیابی را اینجا وارد کنید

تومان
تخفیف شما : تومان

تومان

رنگ
سایز