نتیجه‌ای یافت نشد
پیشگیری از ترک خوردن کیف و کفش چرم

پیشگیری از ترک خوردن کیف و کفش چرم

شاید این سوال برای شما پیش بیاید که با وجود این که چرم یک ماده مقاوم و با دوام است و همه از ماندگاری طولانی مدت آن تعریف می‌کنند چه عاملی باعث می‌شود تا پس از خرید  کفش چرم زنانه و مردانه و کیف چرم زنانه و مردانه، شاهد ترک خوردن کفش‌های چرمی باشیم؟ در پاسخ به این سوال باید گفت که تنها یک عامل دخیل نیست؛ بلکه عوامل زیادی ممکن است حیات چرم را با خطر رو به رو کنند. چرم پس از طی کردن پروسه دباغی، آسیب پذیر می‌گردد و لایه محافظ خود را به مرور از دست می‌دهد؛ بنابراین نیازمند مراقبت بیش‌تری می‌باشد. در این نوشتار قصد داریم تا شما را با عواملی که موجب ترک خوردن چرم می‌شود، آشنا کنیم و روش‌های پیشگیری از آن را ذکر نماییم. اگر به نکاتی که در این مقاله بیان می‌گردد توجه کنید، کفش چرم خود را سال‌ها به همراه خواهید داشت و از پوشیدن آن لذت خواهید برد.

 

چرا چرم ترک می‌خورد؟

چرم هزاران منافذ دارد که در نگاه اول نمی‌بینیم، اما وجود دارند. مانند پوست ما، منافذ چرم نیز به طور مداوم رطوبت را آزاد می‌کند و هنگامی که در یک محیط خشک قرار می‌گیرد، رطوبت آزاد می‌شود و چرم خشک می‌گردد. وقتی چرم خشک می‌شود، الیافی که آن را تشکیل می‌دهند، بیشتر احتمال دارد که شکسته شوند و شکاف‌هایی ایجاد کنند که در نهایت به ترک تبدیل می‌شوند. از طرف دیگر این روزنه‌ها به راحتی کثیفی و روغن را به دام می‌اندازند و در نتیجه سطح چرم را مستعد ترک می‌کنند. این مواد، بافت اقلام چرمی شما را تخریب می‌کنند و باعث تغییر رنگ آن‌ها می‌شوند.

 

از پاک‌کننده‌های معمولی، برای تمیز کردن چرم استفاده نکنید.

تمیز کردن کفش‌های چرمی بسیار مهم است؛ اما تمیز کردن آن‌ها با پاک کننده‌های خانگی می‌تواند به کفش آسیب برساند و باعث ترک خوردن آن شود. وقتی صحبت از تمیز کردن کفش‌های چرم طبیعی می‌شود، لازم است از پاک‌کننده‌هایی استفاده کنید که روی لکه‌ها یا کثیفی‌ها بسیار عالی عمل می‌کنند و در عین حال به بافت چرم آسیب نمی‌رسانند. مواد شیمیایی و حلال‌های موجود در پاک کننده‌های معمولی خانگی، مانند سفید کننده یا آمونیاک، چرم را از بین می‌برند و باعث خشک شدن آن می‌شوند. این پاک‌کننده‌ها به داخل الیاف چرم نفوذ می‌کنند و تمام روغن‌های مغذی و رطوبت را از بین برده و در نهایت انعطاف‌پذیری چرم، کاهش می‌یابد. این کار آن‌ها را مستعد ترک خوردن می‌کند و باعث می‌شود کفش‌هایتان را زودتر دور بیندازید؛ بنابراین مطمئن شوید که از پاک کننده‌هایی که برای کفش‌های چرمی ساخته شده‌اند، استفاده کنید. استفاده از این نوع پاک کننده‌ها کفش‌های شما را مرطوب نگه می‌دارد و از ترک خوردن آن‌ها جلوگیری می‌کند.

 

چرم نباید خیس شود.

روزنه‌های چرم، رطوبت را جذب می‌کنند و همین امر بافت چرم را فرسوده می‌کند. اگر کفش چرمتان خیس شد، رطوبت آن را با کاغذ مچاله شده یا پارچه نرم و خشک بگیرید و چند ساعت در محیطی قرار دهید که هوا در جریان است. این کار به خشک شدن وسیله چرمی شما کمک می‌کند. پس از آن می‌توانید کمی نرم‌کننده روی آن بمالید. استفاده از جوراب را فراموش نکنید. جوراب اجازه ورود عرق پا به بافت چرم را نمی‌دهد؛ در نتیجه کفش شما خشک می‌ماند.

 

چرم نباید خیس شود

 

چرم باید با مواد و روغن‌های مخصوص تغذیه شود.

پوست حیوان در زمان حیاتش، توسط خون او تغذیه می‌شود و مواد لازم، برای حفظ قابلیت‌های خود را به دست می‌آورد. هنگامی که پوست را از حیوانات جدا کرده و به چرم تبدیل می‌کنند، روغن‌های طبیعی موجود در پوست، که ادامه حیات آن را تضمین می‌کرد، از بین رفته و چرم بی‌دفاع می‌گردد؛ بنابراین باید به روش‌های خاصی با آن‌ها رفتار کنید. این بدان معنی است که بسیار مهم است که کفش را با روغن‌های مخصوص چرم نرم کنید تا انعطاف‌پذیری خود را حفظ کند. اگر کفش‌های چرمی خود را حالت‌دهی یا تمیز نکنید، آن‌ها خشک می‌گردند و سطح آن شکننده و مستعد ترک می‌شود.

 

تلاش کنید تا فرم اولیه چرم حفظ شود.

برای آن که شکل اولیه کفش (کفش چرم زنانه، کفش چرم مردانه) شما حفظ شود، می‌توانید از وسیله‌ای کاربردی به نام درخت کفش، استفاده نمایید. در این روش علاوه بر حفظ ظاهر کفش، هوا می‌تواند وارد کفش چرم شود و رطوبت اضافی آن را از بین ببرد. اگر درخت کفش در اختیار ندارید، از کاغذ برای پر کردن کفش و پارچه برای کیف استفاده کنید.

 

چرم باید با مواد و روغن‌های مخصوص تغذیه شود

 

در انتخاب محل نگهداری از کیف و کفش چرم خود دقت کنید.

اگر کفش‌های چرمیتان را به درستی نگهداری نکنید، ترک خواهند خورد؛ در نتیجه مهم است کفش‌های چرمی خود را در مکانی نگهداری کنید که در معرض نوسانات شدید دما یا رطوبت نباشند. کفش‌های چرمی بسیار متخلخل هستند و رطوبت را جذب می‌کنند. اگر سطح رطوبت محیط مناسب نباشد، باید در انتظار خشک شدن و ترک خوردن آن‌ها باشید؛ بنابراین بهتر است کفش‌های چرمی خود را در جای خشک و خنک و دور از منابع گرما مانند بخاری، رادیاتور، شومینه و دور از نور مستقیم خورشید نگهداری کنید. نور خورشید و منابع گرما، رطوبت را از چرم خارج کرده و آن را خشک می‌نماید. مطمئن شوید که هرگز آن‌ها را با انواع دیگر کفش‌ها در یک فضای کوچک، جای ندهید تا فشار زیادی به کفش وارد نشود و چرم ترک نخورد. لازم است هر چند وقت یک بار، کفش خود را از محل نگهداری آن، خارج کرده و در معرض هوا قرار دهید. و قبل از قرار دادن آن در جای خود، هرگونه رطوبت، کثیفی یا لکه روی سطح کفش چرمی خود را پاک کنید. انجام این کارها به جای این‌که کفش شما را مستعد ترک خوردن کند، برای مدت طولانی در شرایط عالی نگه می‌دارد.

 

مراقب چروک‌های چرم باشید.

داشتن چین و چروک در قسمت‌های خاصی از کفش چرمی بسیار طبیعی است. چین‌ها معمولا در اطراف پنجه، پاشنه و حتی کناره‌های کفش شما ظاهر می‌شوند. برای این که از کفش چرم خود محافظت کنید، لازم است که مراقب این چروک‌ها باشید. سعی کنید کفشی را انتخاب نمایید که اندازه سایز پای شما باشد. در هنگام پوشیدن آن نیز نباید فشار زیادی به کفش وارد کرد تا این چروک‌ها ایجاد شوند. استفاده از نرم کننده‌ها می‌تواند این چروک‌ها را کاهش دهند و از تبدیل شدن آن‌ها به ترک‌‌های غیر قابل درمان، پیشگیری نمایند.

 

مراقب چروک‌های چرم باشید

سخن پایانی

برای خرید کفش چرم زنانه ( صندل چرم زنانه، کفش چرم مجلسی زنانه، بوت زنانه، کفش اسپرت چرم زنانه و ...) و مردانه یا خرید  کیف چرم زنانه یا مردانه، بهای زیادی پرداخت می‌شود؛ زیرا چرم بسیار با ارزش است؛ بنابراین لازم است از آن، مانند هر شی لوکس و با ارزش دیگری مراقبت شود. ایجاد ترک روی چرم می‌تواند ظاهر زیبای آن را بسیار ناخوشایند نماید و خبر بد این است که گاهی امکان از بین بردن این ترک‌ها وجود نخواهد داشت و باید با کیف و کفش مورد علاقه خود خداحافظی کنید. در این مطلب، ما راهکارهایی جهت جلوگیری از ترک خوردن چرم، پیشنهاد کردیم تا از نگرانی شما بکاهیم و امیدواریم قبل از آن که کیف و کفش شما آسیب دیده باشد، آن را بخوانید و به کار بندید؛ اما اگر کار از کار گذشته است و در ظاهر چرم، ترک‌های عمیق و بسیاری مشاهده می‌کنید و به دنبال خرید کیف چرم زنانه یا یک کفش چرم جدید هستید، به فروشگاه اینترنتی چرم کاکتوس سری بزنید و از جدیدترین مدل‌های کیف و کفش چرم دیدن فرمایید. محصولات برند کاکتوس از چرم طبیعی تولید گردیده است و دارای گارانتی می‌باشند.

 

خرید صندل زنانه

خرید کفش مجلسی زنانه

خرید کیف دستی زنانه

۱۴۰۲/۲/۲۹ ۱۵:۱۰ ۶۶۳

امتیاز دهید

ثبت نظر

مقالات مرتبط

با ساختن حساب کاربری در زمان خرید صرفه‌جویی کنید

لطفا شماره همراه خود را وارد کنید

کد وارد شده در پیامک بازیابی را اینجا وارد کنید

تومان
تخفیف شما : تومان

تومان

رنگ
سایز