نتیجه‌ای یافت نشد
جمع شدن کفش چرم چه زمانی اتفاق می افتد؟

جمع شدن کفش چرم چه زمانی اتفاق می افتد؟

کفش چرم از جمله بهترین و شیک‌ترین انواع محصولات چرمی برای بانوان و آقایان در هر رده سنی است.

اگر قبلا تجربه پوشیدن کفش چرم طبیعی اصل را داشته‌اید، متوجه شده‌اید اگر مدتی کفش را نپوشید کفش شما دچار تغییراتی از لحاظ سایز و اندازه شده و به اصطلاح جمع شده است. ممکن است این در ابتدا شما را نگران کرده باشد اما موضوعی عادی برای کفش‌های چرم است و جز در مواردی خاص این مشکل قابل حل خواهد بود.

دلایل مختلفی برای جمع شدن کفش وجود دارد که در ادامه به آن‌ها اشاره خواهیم کرد. پیدا کردن دلیل این موضوع به شما کمک می‌کند که بهترین و مناسب‌ترین راه‌حل را برای آن پیدا کنید پس تا آخر این مقاله با ما همراه باشید.

 

آیا موضوع جمع شدن کفش چرم واقعیت دارد؟

برخی از مردم فکر می‌کنند جمع شدن کفش چرم واقعیت ندارد و این چنین موضوعی ساختگی است. اما لازم است بگوییم کفش چرم زنانه یا کفش چرم مردانه طبیعی اصل که از پوست دباغی شده حیوانات مختلفی از جمله گاو، گوسفند یا سایر حیوانات ساخته شده است اگر در معرض شرایط خاصی قرار بگیرند، در مواجه با استرس یا شوکی که به آن وارد می‌شود ممکن است منقبض یا جمع شده یا دچار انبساط شود.

در حالت اول اگر کفش چرم را پس از مدت زمانی بپوشید، احساس می‌کنید سایز و اندازه کفش کوچک شده و راحت نیست و در حالت دوم سایز کفش شما بزرگ‌تر از زمانی خواهد بود که آن را خریداری کرده بودید که در هر حالت راه و روش‌هایی وجود دارد که می‌توانید با به‌کار گرفتن آن‌ها مشکل کفش خود را برطرف نمایید.

اما سوالی که ممکن است برای شما نیز پیش بیاید این است که آیا مشکل از انتخاب سایز کفش در هنگام خرید است؟ در ادامه این موضوع را بررسی خواهیم کرد.

 

جمع شدن کفش چرم

 

دلایل جمع شدن کفش چرم

جمع شدن کفش چرم می‌تواند به دلایل مختلفی اتفاق بیوفتد که با توجه به شرایط لازم است مورد بررسی قرار بگیرد. اهمیت این موضوع از آن جهت است که راه‌حل را باید با توجه به دلیل جمع شدن کفش انتخاب کرد تا از وارد کردن آسیب جدی به کفش جلوگیری شود.

 

برخی دلایل جمع شدن کفش عبارتند از:

1. استفاده نکردن از کفش چرم در طولانی مدت: هر فصلی استفاده از کفش مناسب آن فصل را می‌طلبد. به همین خاطر است که کفش‌های مناسب فصل بهار و صندل‌های تابستانی را جایگزین کفش‌های زمستانی و بوت چرم می‌کنیم. با این روند مدتی طولانی از کفش چرم خود استفاده نخواهیم کرد و همین امر سبب جمع شدن آن می‌شود و زمانی‌که پس از 6 ماه به سراغ کفش خود می‌روید می‌بینید که به پای شما تنگ شده است.

2. پایین بودن دمای هوا: سرد بودن هوا یکی دیگر از دلایل جمع شدن کفش چرم است. در روزهای سرد سال اگر کفش چرم خود را در حیاط یا فضا و محیطی سرد قرار دهید زمانی‌که به سراغ آن می‌روید متوجه جمع شدن چرم خواهید شد و هنگام پوشیدن به پای شما تنگ خواهد بود.

 

دلایل جمع شدن کفش

 

3. انتخاب سایز اشتباه: ممکن است برخی افراد این تجربه را داشته باشند که هنگام خرید کفش، پای آن‌ها احساس راحتی داشته و سایزی که انتخاب کرده‌اند بسیار مناسب بوده است اما پس از گذشت چند ساعت یا حتی چند روز متوجه کوچک شدن کفش می‌شوند. این ممکن است بخاطر پوشیدن کفش نامناسب قبل از خرید باشد یا زمان مناسبی را برای خرید انتخاب نکرده باشند.

به همین دلیل بهتر است اگر قصد خرید کفش چرم دارید این کار را به بعد از ظهر و زمانی که پای شما در بزرگ‌ترین حالت خود قرار دارد موکول کرده و از پوشیدن کفش‌های تنگ و غیراستاندارد خودداری کرده و همچنین قبل از خرید سعی کنید فعالیت زیادی نداشته باشید تا پای شما خسته نشده و بتوانید مناسب‌ترین و راحت‌ترین کفش را انتخاب کنید.

4. سن رشد: نوجوانان همواره در سن رشد هستند که این امر ممکن است در برخی افراد تا سنین بالاتر نیز ادامه داشته باشد. اگر کفشی که خریداری کرده‌اید پس از مدتی پای شما را اذیت کرد و متوجه کوچک شدن آن شدید ممکن است این مسئله در واقع به‌خاطر تغییر سایز و بزرگ شدن پای شما بوده باشد نه کوچک شدن کفش.

5. بیماری: برخی خانم‌ها و آقایان پس از خرید کفش چرم زنانه یا کفش چرم مردانه به عدم کیفیت خوب کفش اعتراض می‌کنند و معتقدند کفش آن‌ها آب رفته است. گاهی این افراد به‌صورت وراثتی یا به مرور دچار مشکلات و بیماری‌هایی مانند دیابت، نارسایی قلبی، مشکلات کلیوی و... می‌شوند که یکی از عوارض آن ورم پا است که ممکن است متوجه آن نشده باشند. طبیعی است که این افراد نتوانند از کفش‌های خود استفاده کنند و سراغ کفش‌های با سایز بزرگتر بروند.

6. آسیب به کفش: همه ما میدانیم هر وسیله‌ای اگر درست استفاده نشود و به خوبی از آن مراقبت نشود، دچار صدمه و آسیب خواهد شد. وسایل چرمی مانند کفش و کیف چرم زنانه نیز از این قاعده مستثنی نیستند. قرار دادن کفش چرم در معرض گرمای شدید اجاق، بخاری یا حتی سشوار یا در زیر باران و برف به مدت طولانی باعث از بین رفتن خاصیت چرم و خراب شدن آن خواهد شد.

به همین دلیل هنگام خرید لازم است نحوه مراقبت صحیح آن را از فروشنده بپرسید یا از طرق مختلف نسبت به این موضوع آگاهی پیدا کنید که سایت چرم کاکتوس مرجع خوبی برای شما خواهد بود.

 

روش‌های کاهش احتمال جمع شدن کفش

جمع شدن کفش چرم تا حدودی امری طبیعی است و نمی‌توان از آن جلوگیری کرد چون این خاصیت چرم است. اما با این وجود روش‌هایی وجود دارد که بتوان این موضوع را کنترل کرده و احتمال بروز آن را کاهش داد که در ادامه به آن اشاره خواهیم کرد.

 

- تمیز نگه‌داشتن کفش

زدودن آلودگی از سطح کفش یا داخل آن، سبب می‌شود که کفش چرم زنانه (بوت زنانه، صندل چرم، کفش پاشنه دار چرم و ...) یا مردانه ( کفش اسپرت چرم، کفش کالج چرم و ....) شما به مدت طولانی خاصیت خود را حفظ کند و تغییر شکل و ظاهر در آن اتفاق نیوفتد. توجه داشته باشید که تمیز کردن کفش باید طبق اصول و با لوازم مناسب انجام شود.

 

- پر کردن کفش

اگر قرار است مدت زمان نسبتا طولانی از کفش چرم خود استفاده نکنید بهتر است برای جلوگیری از جمع شدن، تغییر حالت یا دفرمه شدن کفش، داخل آن را با جوراب، پارچه یا کاغذ بدون نوشته پر کنید یا از یک قالب چوبی برای این کار استفاده کنید.

 

پر کردن کفش

 

کفش را در معرض گرما قرار ندهید

اگر کفش چرم زنانه یا مردانه خود را در معرض گرما و حرارت زیاد بخاری، سشوار یا سایر وسایل گرمایشی و یا در معرض نور مستقیم آفتاب قرار دهید نسخه خراب شدن کفش خود را پیچیده‌اید. این کار سبب ترک خوردن و خراب شدن بافت چرمی کفش خواهد شد. اگر می‌خواهید کفش را خشک کنید از هوای خنک و ملایم سشوار کمک بگیرید یا آن را در معرض هوای آزاد قرار دهید.

 

جوراب بپوشید

ممکن است شما نیز از دسته افرادی باشید که علاقه‌ای به پوشیدن جوراب ندارند. در صورتی که قصد خرید کفش چرم طبیعی را دارید بهتر است نسبت به ترک این عادت حتی به مدت محدود نیز اقدام کنید. چون پای انسان در حالت طبیعی نیز عرق می‌کند و وقتی کفش به پا دارید یا در حال تحرک هستید این امر تشدید خواهد شد.

تماس مستقیم پا با کفش چرم باعث نفوذ رطوبت و عرق پا به داخل بافت چرم شده و در طولانی مدت شما شاهد تغییر شکل و حالت کفش و همچنین گاهی شوره زدن آن خواهید شد که پوشیدن جوراب مناسب مانع از بروز این مشکل خواهد شد.

 

 استفاده از کفش‌های دیگر

راحتی، دوام و شکیل بودن کفش چرم مردانه و انواع زنانه این محصول وقتی با کمربند مردانه یا کیف چرم زنانه ست می‌شود، هر فردی را مجاب می‌کند که بخواهد هر روز از کفش چرم خود استفاده کند. اما بهتر است احساسات خود را کنترل کنید و برای استفاده از کفش چرم به مدت چند سال، آن را با کفش‌های کمکی استفاده کنید و از پوشیدن مداوم آن خودداری کنید.

دائم پوشیدن کفش چرم باعث کهنه شدن، وا رفتن و از دست دادن شکل و رنگ آن خواهد شد و بهتر است هر دو الی سه بار که پوشیده می‌شوند به آن استراحت دهید و از کفش‌های دیگر خود به مدت چند روز استفاده کنید.

 

 استفاده از پولیش

کفش چرم خود را از هر نوعی که هست: کفش چرم زنانه، کفش چرم مردانه، بوت چرم، صندل چرم، کالج، پاشنه‌دار، مجلسی و... پولیش دهید. پولیش و واکس مناسب کفش با روغن مناسب و اصل به روش درست می‌تواند مانع از جمع شدن کفش، ایجاد چین و چروک و ترک و حفظ حالت ارتجاعی آن شود.

 

 استفاده از پولیش

 

نتیجه گیری

چرم نیز مانند پوست انسان در اثر عواملی ممکن است کشیده شده یا جمع شود که در هر صورت با بررسی دلیل بروز، قابل حل خواهد بود.

کفش‌ چرم طبیعی از محصولاتی هستند که دوام و ماندگاری زیادی دارند و تا سال‌های متمادی می‌توان از آن استفاده کرد. اما نکته مهمی که وجود دارد نحوه صحیح مراقبت و نگهداری از وسایل و پوشاک چرم است. دغدغه‌ای که ممکن است دارندگان کفش‌های چرمی با آن مواجه شوند، جمع شدن کفش است که بنابه دلایل مختلفی ممکن است اتفاق بیوفتد.

با این حال شناخت ساختار و طبیعت چرم به شما کمک می‌کند تا با احتیاط بیشتر و با دقت لازم از آن استفاده کنید.

مسئله جمع شدن کفش چرم ممکن است به دلایل مختلفی صورت بگیرد که در این مقاله از سایت چرم کاکتوس به بررسی کامل این موضوع پرداخته شد و در ادامه نیز راه‌هایی برای جلوگیری از آن ارائه شد که امیدواریم برای شما مفید واقع شده باشد.

 

سایر مقالات مرتبط چرم کاکتوس

باز شدن کفش

شستن کفش سفید

۱۴۰۲/۹/۲۶ ۱۳:۴۴
ثبت نظر

مقالات مرتبط

با ساختن حساب کاربری در زمان خرید صرفه‌جویی کنید

لطفا شماره همراه خود را وارد کنید

کد وارد شده در پیامک بازیابی را اینجا وارد کنید

تومان
تخفیف شما : تومان

تومان

رنگ
سایز