• منو
  • فروشگاه چرم کاکتوس

چرم چیست ؟

چرم چیست ؟ چرم چیست ؟

چرم کلمه ای آشنا است. همه آن را می شناسیم و از آن استفاده کرده ایم. اما آیا واقعا چرم را می شناسیم؟ برای یافتن پاسخ این پرسش با ما همراه باشید.

چرم چیست ؟


لایه پوششی موجودات زنده است که به صورت طبیعی در طبیعت بافته می شود و طی فرآیند دباغی-چرمسازی از تجزیه شدن جلوگیری شده و به حالت قابل استفاده در می آید. 

 

آناتومی پوست و لایه های قابل استفاده آن:

پوست از 3 لایه تشکیل یافته است :

  1. اپیدرم : بیرونی ترین لایه پوست که طی فرآیند های چرمسازی از بین برده میشود( به استثنای خز ) .
  2. درم : میانی ترین لایه که چرم از ان درست می شود.
  3. هیپودرم : درونی ترین لایه پوست است که طی فرآیند چرمسازی از بین برده می شود.

 نمای میکروسکپ چرم :

بافت های متراکم پروتئینی علت اصلی بالا بودن مقاوت و استحکام چرم میباشد.

 

انواع مختلف چرم :

رویه ( upper ) :


از بیرونی ترین لایه پوست ( درم ) ساخته می شود. در چرم های با کیفیت حفره های مو به آسانی قابل مشاهده است. مناسب کفش چرم، کیف چرم و مبل می باشد.

 

  اشبالت ( split ) :

از میانی ترین لایه پوست ( درم ) ساخته می شود. بعد از دو نیم کردن ضخامت چرم توسط دستگاه اشبالت، لایه بالایی تبدیل به رویه و لایه پایینی تبدیل به اشبالت می شود . ظاهر و تاچ منحصر به فردی دارد. در صورت دقت به هنگام تولید، محصول نهایی بسیار باکیفیت، مقاوم و پرزهای مخملین و براقی خواهد داشت. با چرم جیر-جر (sued) تفاوت های زیادی دارد.

 

 

زیره :

از با کیفیت ترین و ضخیم ترین پوست های سنگین ( گاوی-گاومیشی )تولید می شود. ( پوست بز نیز قابل ترجیح است) . بصورت گیاهی دباغی می شود. به طور عمدی برای زیره کفش استفاده می گردد. تنفس پا در کفش، دفع الکتریسیته بدن و گرفتن فرم پا به مرور زمان از جمله نقاط مثبت زیره طبیعی است. هر گونه بوی ترشیدگی ، شکنندگی، ترک رخ و عدم یکنواخت بودن رنگ نشانه کمبودن کیفیت زیره می باشد و باید از استفاده آن اجتناب کرد.

 

 

لباسی :

از بیرونی ترین لایه پوست ( درم ) ساخته می شود. پوست گوسفندی مناسب ترین بافت را برای این نوع چرم داراست ولی از پوست گاوی و بزی نیز قابل تولید می باشد. به هنگام استفاده ، قابلیت تبادل زیاد رطوبت و هوا با محیط بیرون، احساس خوشایندی را برای فرد به ارمغان میاورد. مناسب استفاده در بهار و پاییز می باشدو در زمستان باید از خز استفاده شود.

 

خز:

تنها نوع چرمی است که مو – پشم ( لایه اپیدرم ) طی فرآیند چرم سازی حفظ می شود. به خاطر حبس شدن میزان زیاد هوا و رطوبت مابین کرک ها، عایق حرارتی بسیار قوی به شمار می آید. عشایر برای ساختن چادر ها از موی بز استفاده می کنند. اخلاقا، برای حفظ حقوق حیوانات، فقط باید از پوست حیوانی که گوشتشان مصرف غذایی دارد تولید شود. جایگاه خاصی در صنعت مد و فشن دارد. مناسب فصل زمستان و هوای سرد است .

 

جیر جر ( suede ) :


از میانی ترین لایه پوست ( درم) ساخته می شود. پوست هایی ( معمولا بزی ) که پشتشان ( طرف داخلی ) تمیز بوده ترجیح داده می شود. کیفیت پرز ها رابطه مستقیمی با سن و مساحت پوست دارد و به همین خاطر از پوست های با مساحت متوسط تولید می شود. ظاهر و تاچ مخملی دارد. در مقابل نور آفتاب می درخشد.

 

اتومبیلی:

از پوست های گاوی با مساحت بزرگ و رخ های معیوب ( معمولا ) تولید می شود. از جمله تخصصی ترین نوع چرم هاست و نقش بسیار بزرگی در اقتصاد صنعت چرم بازی می کند. در کشور های پیشرفته تولید میشود. در برابر هر گونه آسیب بسیار مقاوم است، بنابراین از استفاده هر گونه چرم معمولی در خودرو و دور فرمان اجتناب باید کرد.

مبلی :

از پوست های گاوی با مساخت بزرگ و رخ بدون عیب ساخته میشود. دارای لایه فینیش بسیار تخصصی می باشد که چرم را در طول عمر مصرفش از هر گونه آسیب مانند ریخته شدن مایعات، نور آفتاب که سبب رنگ پریدگی می شود و ... محافظت کند. عدم شل شدن و کش آمدن چرم بعد از مدت ها نشستن و برخاستن از ویژگی های مهم خواسته شده از این نوع چرم است.

 

 

انواع مختلف چرم رویه :

نبوک:

با سنباده زنی خفیف رخ چرم، به طوری که حفره های موها از بین نرود و دیده شود، تولید می گردد. با کیفیت ترین چرم های رویه که فاقد هر گونه عیب در رخ هستند برای این منظور انتخاب می شوند. فاقد پرز میباشد ولی با حرکت دست افکت سایه ای به وجود می آید. تفاوت زیادی با چرم جر و اشبالت دارد.

 

چاپی :


به چرم هایی که به کمک فشار و حرارت دستگاه پرس نقش های متفاوتی روی آن حک شده باشد را چاپی می گویند. تنوع زیادی دارد و معمولا از چرم هایی که رخ مناسبی ندارند استفاده می شود .

 

فلوتر :

از چرم اکثر حیوانات قابل تولید می باشد. به چرم هایی که طی فرآیند های شیمیایی و – و یا میکانیکی رخشان متورم شده و دانه های آن برآمده می شود فلوتر طبیعی؛ به چرم هایی که به کمک فشار و حرارت دستگاه پرس این نقش روی آن حک شده باشد فلوتر چاپی می گویند. فلوتر چای ایستایی بیشتری نسبت به فلوتر طبیعی دارد. در مقابل فلوتر طبیعی باارزش تر از فولتر چاپی است.

 

 

تا چه اندازه چرم را می شناسید؟

سورت بندی چرم:

چرم ها در آخر مرحله تولید بر اساس کیفیتشان به دسته های مختلفی تقسیم میشوند:

جور سوپر: فاقد هرگونه سوراخ و کارد خوردگی در طرف لش، رنگرزی یکدست، رخ یکنواخت و همگن، طرف لش تمیز و مخملی.

جور یک: دارای حداکثر یک سوراخ، اندکی کارد خوردگی در طرف لش، اما رنگرزی یکدست و رخ یکنواخت


جور دو: دارای بیش از یک سوراخ و کارد خوردگی در نواحی مختلف و ایرادات جزئی در رنگرزی و رخ

 

 

انواع مختلف فینیساژ:

چرم ها بعد از رنگرزی و روغنکاری، نسبت به وضعیت ظاهری رخشان دسته بندی شده و با فینیش های مختلفی رنگ کاری می گردند.

  1. فینیش انالین
  2. فینیش سِمی – نیمه انالین
  3. فینیش پیگمنتی

 

 

انواع مختلف فینیساژ:

 

 

 

 

 

 

ورود یا ثبت نام

با ساختن حساب کاربری در زمان خرید صرفه‌جویی کنید

برای بازیابی رمز عبور، شماره موبایل خود را وارد کنید

کد وارد شده در پیامک بازیابی را اینجا وارد کنید

تومان
تخفیف شما : تومان

تومان

رنگ
سایز

گفتگو را شروع کنید

پشتیبان آنلاین
سلام!
چطور می تونم کمک تون کنم؟